Zestien jaar terug in de tijd. Milan Koop was 9, het leven lachte hem toe. Maar dat leven kwam totaal op zijn kop te staan toen hij plotsklaps dubbel zag. Milan bleek een hersentumor te hebben met alle gevolgen van dien. “Chemo, bestraling, een kale kop.” Een zware tijd brak aan, waarin hij vocht voor zijn leven, maar gelukkig: hij genas én Make-A-Wish kwam op zijn pad. “Achteraf denk ik wel eens: ik ben maar driekwart jaar ziek geweest en heb geluk gehad, maar in die driekwart jaar heeft Make-A-Wish enorm geholpen bij het krijgen van veerkracht. Er waren zoveel leuke momenten vooraf en dat gaf mij zoveel energie door te gaan. Later ontwikkelde ik een verrassend inzicht: ziek-zijn was niet leuk, maar had wél heel veel leuke kanten.” Een daarvan was zijn wensvervulling, een bezoek aan een wedstrijd met een buitenlandse voetbalclub. Hij mocht het veld op en zag zijn voetbalidool vlak voor zijn neus scoren.
Van patiënt tot dokter
Het verhaal van Milan werd een cirkel die op een heel bijzondere manier rond kwam. Op de plek waar hij als jonge patiënt had gelegen, het Radboudumc in Nijmegen, startte hij als 19-jarige in 2020 zijn studie geneeskunde. “Al toen ik op de middelbare school zat had ik die intrinsieke motivatie: later ga ik mensen beter maken. Toen ik voor controle weer in het Radboud kwam, wist ik het zeker. Hier moest ik zijn. Ik wil graag iets betekenen voor kinderen en toen werd het mij duidelijk dat kinderoncologie mijn toekomst zou worden. Zeker nadat ik via-via weer contact had gekregen met de arts die mij als kind had behandeld. Tweeënhalf uur heeft zij met me geluncht en uiteindelijk durfde ik haar te vragen of ik een keer mocht meelopen. Die dag op de poli leverde zoveel interessante, diepgaande gesprekken met kinderen en hun ouders op. Ik begreep: als er iemand is die deze kinderen aanvoelt, ben ik het wel, omdat ik het zelf allemaal heb meegemaakt. Het zaadje werd een droom.”
Dankbaarheid als drive
Milan leeft inmiddels in die droom, maar dat is niet het enige. Waar hij kan deelt hij zijn inspirerende verhaal, zoals bij de Kids Night van 2023. “Na afloop kwam ik in de catacomben van DeLaMar een moeder met een jongetje van dertien tegen die zelf ziek was. Zij zei tegen me: ‘Wat een fijn verhaal, je gaf me de bevestiging en de erkenning dat het goed kan komen.’ Eens te meer een reden voor mij om na te denken over de vraag: wat zou ik zelf voor het goede doel kunnen doen? En voor kinderen zoals ikzelf was? Nog altijd speelt het bij mij dat ik anders was dan de rest, juist daarom kan ik als dokter kinderen die nu ziek zijn goed begrijpen en helpen. Maar ik wilde nog iets doen.”
Dat ‘iets’ werd… “een marathon lopen om geld in te zamelen voor Make-A-Wish. Ik liep al heel lang hard en was bij een studentenatletiekvereniging gegaan, ’t Haasje in Nijmegen. Nu ben ik fitter dan fit, de beentjes voelen goed, we gaan ervoor. Het geld dat ik met mijn actie ophaal is voor de wenskinderen van nu. Als ik straks mijn Make-A-Wish sportshirt aantrek, ga ik toch met een bepaald gevoel lopen. Dan zal ik mijn wens vast weer herbeleven en denken aan al die mooie wensen die de kinderen nu hebben.”
Wie Milan wil steunen: https://www.actiemakeawish.nl/fundraisers/milan-koop